Visits: 173

BIBLIOTĒKA

ŠEIT MĒS PUBLICĒSIM GRĀMATAS, KURAS VAR PALĪDZĒT JUMS SAISTĪBĀ AR KOKA PIELIETOJAMĪBAS APZINĀŠANOS UN AR LAIKU – KAD PIEEJAMO GRĀMATU DAUDZUMS SASNIEGS VISMAZ 100 – ŠĪS GRĀMATAS JŪS VARĒSIET KĀ JEBKURĀ BIBLIOTĒKĀ PAŅEMT LASĪŠANAI. JA JŪS VĒLATIES ZIEDOT GRĀMATAS PAR KOKSNES IZMANTOŠANAS TĒMU – LŪDZU RAKSTIET – ivo@koksne.com.

1. Varis Bokalders un Marija Bloka

EKOLOĢISKĀS BŪVNIECĪBAS ROKASGRĀMATA

Kā projektēt veselīgas, racionālas un ilgtspējīgas ēkas .

Izdevējs: Biedrība “Domas spēks” 2013.gads

ISBN 978-9984-9961-9-6

Varis Bokalders ir arhitekts ar plašu ekobūvniecības pieredzi, Zviedrijas Arhitektu biedrības vides grupas priekšsēdētājs, kā arī starptautiskā GAIA Arhitektu biroja biedrs. Maria Block videi draudzīgas būvniecības jautājumus risina jau 15 gadus. Grāmatai ir 690 lappuses un iesakām to visiem, kas domā  par savas privātmājas būvniecību, lai iepazītos ar ekoloģiskās arhitektūras jautājumiem. Pirms sākt būvēt, ir labi apdomāties!

2. Autoru kolektīvs

KOKS BŪVNIECĪBĀ

Izdevējs: Izdevniecība “Stilus” 2007.gads

ISBN 978-9984-39-266-0

Izdevumā ir apkopots pārskats par Latvijā pieejamiem tradicionāliem un jauniem koksnes materiāliem, to tehniski mehāniskajām īpašībām, aizsardzības līdzekļiem. Grāmata būs palīglīdzeklis būvinženieriem, konstruktoriem, arhitektiem, projektētājiem, būvniecības firmu pārstāvjiem un citiem interesentiem.

3. Dr.Markus Hudert, Sven Pfeifer

Rethinking Wood

Future Dimensions of Timber Assembly

Izdevniecība: Birkhäuser Verlag GmbH 2019.gads

Grāmata, kurai jābūt katra arhitekta plauktā, lai sāktu domāt par koka izmantošanu dažādos veidos. Iesakām!

4. проф. О.Фрик и проф. К.Кноль

Части зданий строительные работы.

В 2-х частях.

Izdevniecība “МАКИЗ”. 1929.gads

Ļoti vērtīga grāmata rekonstrukcijām un restaurācijai, kura ir vācu autoru grāmatas “DIE KONSTRUKTION VON HOCH BAUTEN” tulkojums krievu valodā. Tirāža tikai 5000 eksemplāru. Pirmais grāmatas izdevums publicēts 1911.gadā un ar šajā grāmatā publicētiem būvniecības paņēmieniem ir uzbūvēts viss Rīgas bulvāru loks. Plašs ilustratīvs materiāls par tālaika koka konstrukcijām, jumta spārēm ar mezgliem, dažādas jumta formas un jumta ieseguma materiāli.

5. Būvinž. Ed. Bērzupe

BŪVDARBU TECHNISKIE NOTEIKUMI

Izdevniecība: Valsts dzelzceļu izdevniecība 1933.- 1939.gads

Šis ir Latvijas 1.Republikas apjomīgākais tehnisko noteikumu izdevums, jeb kā mūsdienās mēs to saucam – Latvijas Būvnormatīviem. Būs noderīgs visiem tiem, kas iegādājušies Latvijas 1.Republikas jaunsaimnieku lauku mājas un gatavojas tās restaurēt vai atjaunot. Diez vai Jūs lietosiet šellaku, bet kas to zin – visam ir savs smeķis 😉 Katrā ziņā tās mājas drīz būs nostāvējušas visus 100, ko nevarēs teikt par mūsdienu mājām. Dažreiz pieejamas atsevišķas burtnīcas, ja par koku tad meklējiet:

XV. Būvkoku sagatavošana,

XVI. Namdaru darbi,

XVIII. Jumiķu un skārdnieku darbi.

XIX. Būvgaldnieku darbi.

XX. Parkets.

XXI. Kāpnes.

XXVII. Krāsotāju, lakotāju un poletāju darbi. ( Perfekti aprakstīta koka aizsarglīdzekļu receptūra sākot no “Zviedru krāsas” un beidzot ar šellakas politūru ).

6. Wolfgang Bachmann, Ludger Dederich

Die besten Einfamiliehauser aus HOLZ

Izdevniecība: Callwey Verlag Munchen. 2013.gads

ISBN 978-7667-1995-9

Grāmatā apkopotas labākās vienģimeņu mājas, kas projektētas un būvētas no koka Vācijā, Austrijā, Šveicē un Skandināvijā. 30 lieliski projekti, kas iedvesmos jebkuru koka arhitektūras un būvniecības mīļotāju. Arhitektūra, kura nenoveco. Iesakām visiem arhitektūras studentiem un jaunajiem arhitektiem.

7. Dr.Sc.ing. Lilita Ozola

KOKA BŪVKONSTRUKCIJU APLĒSE UN KONSTRUĒŠANA I

1.un 5. Eirokodeksa pielietošana būvprojektēšanā

Izdevniecība: LLU, Jelgava, 2008.gads

ISBN 978-9984-39-602-6

Perfekts, vispāraptverošs materiāls par koka būvkonstrukciju projektēšanu būvkonstruktoriem, kuru intensīvi lieto arī mūsu būvkonstruktors.

8. Dainius Gudavičius, Darius Pupeikis, Leonas Jasevičius, Regimantas Ramanauskas

BIM rokasgrāmata

Izdevējs: UAB “Super namai”, Viļņa 2022.gads

ISBN 978-609-8270-10-5

Izdevums paredzēts projektētājiem, pasūtītājiem, būvuzņēmējiem, kā arī unversitāšu, koledžu un profesionālo izglītības centru būvniecības un arhitektūras studentiem. Rokasgrāmatā apskatīti būves informācijas modeļa izveides un lietošanas procesi un digitālās būvniecības pamatprincipi.

9. ANDREW WATTS

MODERN CONSTRUCTION ENVELOPES

Izdevniecība AMBRA I V, 2014.gads, Vīne

ISBN 978-3-99043-559-5

Arhitekta rokasgrāmata, kas nepieciešama modernās arhitektūras tapšanai. Bez šīs rokasgrāmatas nav iedomājams projektēšanas process. 1.izdevums tika izdots 2011.gadā un kopš tā laika nenoliedzami ir mūsu projektēšanas biroja favorīts.

10. Antony Radford, Amit Srivastava, Selen Morkoc

THE ELEMENTS OF MODERN ARCHITECTURE

UNDERSTANDING CONTEMPORARY BUILDINGS

Izdevniecība: Thames & Hudson Ltd, London 2020.gads

ISBN 978-0-500-02362-4

Svarīga grāmata, lai saprastu kā veidojusies modernās arhitektūras valoda no 20.gadsimta 50.gadiem. Būs noderīga interesentiem, kas interesējas par modernās arhitektūras vēsturi, gudriem arhitektiem un viņu domāšanas veidu.

11. Kenneth Frampton

MODERN ARCHITECTURE

A CRITICAL HISTORY

Izdevniecība: Thames & Hudson, London, 2007.gads

ISBN 978-0-500-20395-8

Modernās arhitektūras pētnieks Kenets Fremtons ir pasaulē atdzīts speciālists un lielisks autors, kas savam lasītājam atklāj kādi priekšnoteikumi izraisījuši arhitektūras valodas maiņu no klasicisma perioda un kā modernās ēkas mainījušas veidu kā mēs dzīvojam un strādājam. Jāsaka, ka pēdējā laikā interneta un AI attīstība ir tik strauja, ka mēs visi jau šobrīd dzīvojam jaunā laikmetā, kur iespējams, arhitekta loma strauji mainīsies un kādā brīdī mēs atgriezīsimies pie klasiskām vērtībām būvniecībā. Kas ,mūsuprāt, nebūt nav slikts veids kā dzīvot slow architecture ēkās.

12. NEUFERT

ARCHITECTS’ DATA

Third Edition

Izdevniecība: Blackwell Science Ltd, 2000.gads

ISBN 10:0-632-05771-8

Grāmata, ko katrs arhitekts tur savā atvilknē un Jums nerāda 🙂 Ja gribat iegūt arhitekta cieņu, tad Jums tā sarunā ik pa laikam jāpiemin, – nu piemēram: Tu šo pēc Neiferta ņēmi?,….pag, tā funkcija Neifertā ir šādi risināta?…klau, vakar paskatījos Neifertā, varbūt mēs to varam atrisināt šādi? Cieņa un sapratne no arhitekta puses pēc šādiem tekstiem Jums garantēta!

13. Agata Losantos

Mini House Now

Izdevniecība: Collins Design, New York, 2006.gads

ISBN-13:978-0-06-113933-8

Grāmata par mazēkām vai “latviski” – Tiny Villas. Ne vienmēr dzīvei nepieciešami 150 kv.m. – it sevišķi, ja negribat aizņemties. Pieslēdzot smadzenes var radīt ērtu, mazu dzīvesvietu, kas nokalpos labu laiku. Par to šajā grāmatā.

14. DIKS NUROUSS

GALDNIECĪBAS PAMATPAŅĒMIENI

ROKASGRĀMATA

Speciālista ieteikumi un padomi

Izdevniecība: Zvaigzne ABC, SIA. 2008.gads

ISBN 978-9934-0-0598-5

Visiem DIY faniem un topošajiem meistariem. Jāpatur prātā, ka koka māju būvniecības pamatā ir tie paši galdniecības paņēmieni un prasmes, arī instrumenti ir ļoti līdzīgi, te mēs protams nerunājam par specializētām fabrikām, bet par vienu, divu cilvēku uzņēmumiem, kas darbus veic ar savām rokām. Amatniecības prasmes ir ļoti svarīgas, ja mēs domājam par Latvijas, kā augstas pievienotās vērtības koksnes izstrādājumu eksportētājvalsti.

15. Hugo Šterns

NAMDARU DARBI

Izdevniecība: Latvijas valsts izdevniecība, 1959.gads

Viena no labākajām, ja ne labākā grāmata latviešu valodā par namdaru darbiem, rets eksemplārs – tirāža tikai 10 000 eksemplāri. Paradokss – bet fakts, no 1991.gada nav izdota neviena grāmata profesionāļiem par namdaru darbiem latviešu valodā. Iepretim Vācijā profesionālās grāmatas ir priekšnoteikums izciliem rezultātiem ne tikai amatniecībā, bet arī arhitektūrā. Arhitektūra bieži vien sākas no izcilas amatnieciski perfekti izpildītas detaļu kvalitātes. Ja redzat pārdošanā, DIY meistari, pērkat nedomājot!

16. HERBERT NEBEL

SANIEREN UND MODERNISIEREN VON FACHWERKBAUTEN

Izdevniecība: Wilchem Kraft, Mönchengladbach, Kraft um, 1980.gads

Mūsu ieskatā perfekts materiāls par fahverka ēku sanēšanu un modernizāciju. Vācijā šādas ēkas lolo un sargā. Esam bijuši viesnīcā, kas celta 16.gadsimtā, viss ir mazliet nošķiebies un līks, bet joprojām strādā. Šādas ēkas periodiski jāremontē un par to arī stāsts. Arhitekts Herberts Nebels lietai piegājis pamatīgi – grāmatā daudz mezglu, artsevišķu periodu apraksti un pat energoefektivitātes aprēķini, kas 1980.gadam ir iespaidīgs sniegums.

17. AMATNIEKA ROKASGRĀMATA

Latvian edition

Izdevniecība: Apgāds Zvaigzne ABC, 2006.gads

ISBN 9984 – 37 – 640 – 0

2006.gadā pašā “trekno gadu” plaukumā izdota vācu grāmatas “Profi-Wissen for Heimwerker” latviskā versija. Būs noderīga grāmata DIY meistariem un visiem, kuriem nav bail vienā rokā paņemt āmuru un otrā naglu 🙂

18. Pērs Hemgrēns, Henriks Vanforss

BŪVĒJAM MĀJU NO A LĪDZ Z

Izdevniecība: Apgāds Zvaigzne ABC, SIA, 2007.gads

ISBN 9984-37-869-1

“Treknie gadi” bija labi ar to, ka parādījās vairāku labu DIY grāmatu tulkojumi latviešu valodā. Šajā grāmatā zviedru pieredze koka māju būvniecībā un uzturēšanā. Mūsuprāt, izcila grāmata latviešiem, kas domā, skaita naudu, ekonomē un dažas lietas – piemēram, mājas remontu, atļaujas veikt paši.

19. Arhitekts D.Zariņš

BŪVMĀCĪBA

II.DAĻA.

Būvju konstruktīvie darbi.

Izdevniecība: LATVJU GRĀMATA, Rīgā, 1944.gads.

1944.gadā izdotā grāmata sniedz plašu ieskatu pirmskara laika būvniecībās metodēs, būs noderīga rekonstrukciju un atjaunošanas darbos Latvijas 1.Republikas namos.

20. Juris Noviks

JUMS, INDIVIDUĀLIE BŪVĒTĀJI

1.un 2. daļa

Izdevniecība: “Avots” 1.daļa – 1988.gads, 2.daļa – 1989.gads

ISBN 5-401-00198-3 ( 1.daļa )

ISBN 5-401-00077-4 ( 2.daļa )

Latvieši paretam sasparojas un izdod grāmatas par individuālo būvniecību ik pēc 30 gadiem. Šī ir viena no tādām grāmatām, kas izdotas padomju impērijas sabrukuma periodā. ir milzīgs daudzums māju, kas sabūvētas padomju laikos un šī grāmata palīdzēs saprast, – kā tas notika, ar kādiem materiāliem. ja pirmajā daļā doti būvmateriālu apraksti un pat salīdzinoši daudz pieminēta kokmateriālu izmantošana, tad 2.daļā jau pieskaras būvkonstrukciju aprēķinam un celtniecības darbu tehnoloģijai. Tirāža 50 000 eksemlāru katrai daļai, – tā kā ir visas iespējas kādā antikvariātā šīs grāmatiņas atrast. Iestājoties globālajai ekonomiskajai krīzei ( attīstība un patēriņš nevar būt ekspotenciāls ) , mēs agri vai vēlu nonāksim līdz veco būvniecības metožu atdzimšanai, jo tas vienkārši būs naudas jautājums, kuras jau tagad ir daudz mazāk pēc Krievijas uzbrukuma un Ukrainas teritorijas okupācijas.

21. P. un M.Kruše, D.Althaus, I.Gabriēls

EKOLOĢISKĀ BŪVNIECĪBA

Izdevniecība: VAK apvienība “Arkādija” sadarbībā ar “Bundstift”, Bildungswerk Umwelt und Kultur” un a/s “Preses nams”, Rīga, 1995.gads

ISBN 9984-00-114-8

Ir grāmatas kas nenoveco. Šo autoru kolektīvam 1980-ajos pasūtīja Vācijas Vides aizsardzības ministrija un tās vāciskais nosaukums ir “Okologisches Bauen” Umweltbundesamt ( izdevniecība Bauerverlag GmbH, Wiesbaden und Berlin 1982 ). Kā anotācijā raksta autori – ekoloģijas un celtniecības apvienojums ir mēģinājums atveseļot industrializēto sabiedrību, tās dzīves telpu un raksturīgo dzīves veidu. Cik tas mums izdevies pa šiem 50 gadiem, spriediet paši. Bez šīs grāmatas faktiski nebūtu šī portāla un tā atstājusi paliekošas pēdas portāla šefredaktora dzīvē. Mēs to ieteiktu iegādāties cilvēkiem, kuri vēlas ne tikai sekot saukļiem par zaļo dzīvesveidu, bet arī izprast tās sakarības un problēmas, kas ir šāda dzīvesveida iedzīvināšanas pamatā mūsu modernajā sabiedrībā.

 

© 2023 KOKSNE.ORG